ATLIEKŲ APDOROJIMO ĮRENGINIŲ DARBO SPRAGAS TEKS AIŠKINTIS TEISMUOSE

Paskelbta , Kategorijos Naujienos

           Atliekų tvarkymas yra viena svarbiausių ekologijos, globalios aplinkosaugos, sveikos ir saugios žmonių buities  sąlygų. Deramai tvarkydami atliekas sprendžiame ne tik dabarties, bet ir ateities kartų aplinkosaugos problemas. Europos Sąjunga atliekų tvarkymui skiria  ne tik itin didelį dėmesį, bet ir daug lėšų. Su ES struktūrinių fondų parama ir Marijampolės regione sukurta bei nuolat plečiama atliekų tvarkymo sistema: visiems gyventojams ir  įmonėms sudarytos sąlygos atliekas rūšiuoti ir perduoti tvarkyti,  pastatytas šiuolaikiškas regioninis sąvartynas, uždaryti senieji, ekologijos reikalavimų neatitikę sąvartynai, įrengtos žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės. 

          Tačiau 2016 metais šalia regioninio sąvartyno atidaryta  mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginių įmonė (MBA)  UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centrui, kuriam regiono savivaldybės yra pavedusios administruoti vieningą atliekų tvarkymo sistemą, kelia daugiausiai rūpesčių.

————————————————————————————————–

      UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Bagušinskas neslepia, kad  už 10,3 mln eurų  (85 proc. finansavo ES struktūriniai fondai, 15 proc. – Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro lėšos) pastatyta mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginių gamykla (MBA) nėra puikius rezultatus pasiekusi įmonė.

      „Aplinkos ministerijos sprendimu MBA įrenginių įmones eksploatuoti privalo jas pastačiusios bendrovės, – sakė direktorius. – Marijampolės MBA įrenginius statė ir dabar eksploatuoja UAB „NEG Recycling“, laimėjusi konkursą.  Pagal sutartį MBA turėjo pradėti veikti 2016 metų sausio 1 d., tačiau statybos užsitęsė, įrenginiai atliekas rūšiuoti pradėjo tik praėjusių metų balandžio 11 d. Net ir pradėjus veikti MBA, UAB „NEG Recycling“ nepateikė privalomo draudimo laidavimo, kad bus įvykdyti sutartiniai įsipareigojimai. Neturėdami MBA įrenginių sutarties vykdymo garanto, pernai sustabdėme atliekų rūšiavimą ir apdorojimą MBA – negalėjome rizikuoti 10,3 mln eurų vertės turtu, neturėdami jo draudimo.“

         MBA veikla Marijampolėje buvo atnaujinta tik po to, kai tarpininkaujant Aplinkos ministerijai UAB „NEG Recycling“  sutarties vykdymo draudimo polisą pateikė ir buvo pasirašyta taikos sutartis.  Visos regiono mišrios komunalinės atliekos pagal sutartį turi keliauti į MBA, ten iš jų privaloma atskirti ne mažiau kaip 10 procentų antrinių žaliavų, iš atskirtos degiosios frakcijos turi būti gaminamas kietasis atgautasis kuras, iš kitos  dalies turi būti pagamintas techninis kompostas. Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras MBA operatoriui už paslaugas privalo sumokėti po 20 eurų už pristatytą apdoroti  toną mišrių komunalinių atliekų.

         Tačiau ir  atnaujinus veiklą MBA operatorius nei vieną mėnesį toliau nevykdė ir nevykdo sutartinių įsipareigojimų.  Pavyzdžiui, 2016 metų gegužės mėnesį į MBA buvo pristatyta 3792 tonos atliekų, teatskirta 90 tonų (2,37 proc.) antrinių žaliavų, iš 2017 metų gegužės mėnesį pristatytų 3878 t mišrių komunalinių atliekų MBA atskyrė 88,4 tonas (2,2 proc.)  antrinių žaliavų. Per  2016 metus MBA vidutiniškai atrinko tik 2,16 proc. antrinių žaliavų, nors sutartyje įsipareigojo atrinkti ne mažiau 10 proc.

         „Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras privalo ginti gyventojų ir verslo įmonių viešuosius interesus, – sakė A.Bagušinskas. – Mes negalime leisti, kad mokėdami už atliekų apdorojimą MBA įrenginių įmonei, negautume laukiamų rezultatų. Todėl vykdydami centrui savivaldybių deleguotas funkcijas ėmėmės teisinių priemonių jiems ginti:  dėl to, kad buvo vėluojama užbaigti MBA statybas ir pradėti įrenginių eksploatavimą, pateiktas ieškinys teismui pagal sutartinius įsipareigojimus dėl 500 tūkstančių eurų išieškojimo; dėl to, kad neatrenkama tiek antrinių žaliavų, kiek jų numatyta sutartyje, pareiškėme pretenziją  sutartinių įsipareigojimų vykdymą laidavusiai draudimo bendrovei (draudimo polisas 434 tūkstančiams eurų); operatoriui, kaip ir numatyta sutartyje,  pradėjome kas mėnesį skaičiuoti 10 proc. baudą pateikiamoms sąskaitoms“.

           Direktorius papasakojo, kad buvo sudaryta kvalifikuota ekspertų komisija, kuri nustatė, kad MBA statybos darbai buvo vykdyti nekokybiškai, laikui bėgant išryškėjo darbo brokas – deformuojasi nuogrindos, apsemti elektros energijos pateikimo ir valdymo tuneliai. Dėl nustatyto broko irgi pateiktos pretenzijos. UAB „NEG Recycling“ nurodyta, kad apdorodamas atliekas operatorius pažeidžia ir nustatytą technologinį režimą – kompostuojamos atliekos nėra brandinamos.

          „Kadangi jaučiamės atsakingi už deramą atliekų tvarkymo sistemos funkcionavimą Marijampolės regione, negalime taikstytis, kad šioje sistemoje būtų tokios didelės spragos, – sakė A.Bagušinskas. – Manome, kad veiksmai, kurių esame priversti imtis pastaruoju metu dėl mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginių įmonės veiklos  leis pagerinti visam Marijampolės regionui teikiamų atliekų tvarkymo  paslaugų kokybę“.

Nuotr. : visos regiono mišrios komunalinės atliekos privalo būti apdorojamos MBA įrenginiuose