DERAMAI SUTVARKYKIME NAUDOTAS PADANGAS, KAD JOS NEKELTŲ PAVOJAUS MŪSŲ SVEIKATAI

Paskelbta , Kategorijos Naujienos

     

      Ruduo  ir pavasaris – padangų keitimo metas. Mokslininkai nustatė, kad netvarkingai išmestos ir likimo valiai paliktos padangos gamtoje suyra tik per 120 – 140 metų, o dylant jų gumai į aplinką išsiskiria galintis sukelti vėžinius susirgimus kancerogenas benzenas. Dar daugiau kancerogeninių medžiagų išsiskiria padangas netinkamai deginant –  Alytuje kilus gaisrui padangų perdirbimo įmonėje  skaičiuojama, kad aplinką teršia apie 20 vėžį galinčių sukelti medžiagų.

        Kasmet  Lietuvos rinkoje parduodama apie 25 tūkst. tonų padangų. Dar apie 10 tūkst. jų įvažiuoja su naujai įsigytomis transporto priemonėmis. Skaičiuojama, kad dar keturi tūkstančiai tonų padangų perkamos ir parduodamos nelegaliai. Ir bent pusė visų padangų po metų dvejų tampa netinkamos naudoti.

        Kaip jas sutvarkyti deramai, kad naudoti netinkamos padangos netaptų mūsų ligų ir aplinkos taršos šaltiniu? Gamintojų ir importuotojų asociacijos atstovai nurodo, kad legaliai priduoti padangas sutvarkyti galima trimis nemokamais būdais:

  1. jas privalo priimti gamintojai ar importuotojai iš kurių įsigijote naujas, taip pat
  2. autoservisai, kuriuose padangas keičiate ir
  3. savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės (DGASA), kurių šalyje yra beveik 100. Čia kasmet Lietuvos piliečiai nemokamai gali palikti iki penkių naudotų padangų. Autoservisų atstovai tikina, kad gražinti senas padangas klientams jiems draudžia įstatymai, tad jos yra sandėliuojamos ir pasibaigus keitimo bumui yra perduodamos perdirbėjams.

       Marijampolės apskrityje veikia 5 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, kuriose priimamos sutvarkyti naudojimui netinkamos padangos. Iš gyventojų per metus 5 vnt. naudotų lengvojo automobilio padangų DGASA priimamos nemokamai. Už industrinių ir didelių diametrų padangų sutvarkymą jas priduodant DGASA privalo mokėti ir įmonės, ir gyventojai.

        Naudotų padangų iki 118 cm ir iki  39 cm pločio sutvarkymo įkainiai, priduodant virš 5 vnt. per metus,  Marijampolės DGASA yra 83 eurai už toną be PVM arba 100,43 euro už toną su PVM ir gyventojams, ir įmonėms. Didesnių nei 118 cm diametro ir 39 cm pločio naudotų padangų perdavimas sutvarkyti DGASA yra įkainotas 199 eurais už toną be PVM arba 240,79 eurai už toną su PVM.

         Tačiau už vieną ne vietoje išmestą padangą (1 vnt.)  gali būti skiriama 44 eurų bauda, taip pat skaičiuojama ir žala, padaryta aplinkai, tad bauda už 1 padangą gali siekti ir 60 eurų. 

          Padangas draudžiama išmesti prie mišrių komunalinių atliekų konteinerių, mesti į žaliųjų atliekų krūvas ar palikti pamiškėse, grioviuose ar kitose ne tam skirtose vietose.

        NETERŠKIME APLINKOS, KURIOJE GYVENAME. DERAMAI SUTVARKYKIME ATLIEKAS IR NEPALIKIME NEŠVARIOS APLINKOS ATEINANČIOMS KARTOMS. 

UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras