Naujienos

Laikinai nedirbs Kudirkos Naumiesčio DGASA

Paskelbta , Kategorijos Naujienos

   Nuo 2022 m. sausio 20 dienos  iki 2022 m. vasario 17 dienos dėl darbuotojo nedarbingumo laikinai nedirbs Kudirkos Naumiesčio didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė. Atliekas prašome pristatyti į kitas apskrities didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.

UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro administracija

NUPUOŠTOS EGLUTĖS BUS SURENKAMOS IKI SAUSIO 16 DIENOS

Paskelbta , Kategorijos Naujienos
𝐊𝐮𝐫 𝐝𝐞̇𝐭𝐢 𝐤𝐚𝐥𝐞̇𝐝𝐢𝐧𝐞̨ 𝐞𝐠𝐥𝐮𝐭𝐞̨ 𝐩𝐨 𝐬̌𝐯𝐞𝐧𝐜̌𝐢𝐮̨?
🌲Pasibaigus švenčių laikotarpiui, ateina laikas nukabinti šviečiančias girliandas ir visas puošmenas bei pasirūpinti kur dėti eglutę
👥🌲Suprantame, kad daugiabučių namų gyventojams išties yra sudėtinga tinkamai sutvarkyti kalėdines eglutes, todėl Marijampolės savivaldybės administracija inicijuoja eglučių surinkimo iš daugiabučių namų gyventojų paslaugą, kad jos būtų surinktos ir išvežtos tinkamai sutvarkyti.
❗️🎄Nupuoštų eglučių ar eglių šakų negalima mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius.
🌲Nupuoštas eglutės ir eglių šakas daugiabučių namų gyventojai iki sausio 16 d gali tvarkingai palikti aikštelėse šalia bendro naudojimo konteinerių.
🚔🌲Iš visų Marijampolės mieste esančių daugiabučių namų atliekų konteinerių aikštelių suneštas eglutes ir eglių šakas surinks ir išveš UAB „Marijampolės švara“.
🌲🚔UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras primena, kad eglutes, kaip ir visas žaliąsias atliekas, taip pat galima nemokamai priduoti sutvarkyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, esančią Vokiečių g. 10 Marijampolėje, arba į žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę, esančią Uosinės kaime Marijampolės savivaldybėje (prie regioninio sąvartyno).
🎄Jeigu puošėte vazone pasodintą eglutę, neskubėkite jos išmesti.
🌲🌲🌲Pavasarį gyventojai, neturintys tinkamos vietos eglutę pasodinti savo sklypuose, galės ją pasodinti specialiai tam skirtame Eglučių skvere, suformuotame greta Vasaros ir Jono Prano Aleksos gatvių sankryžos.
🌲Eglutės negalima persodinti į žemę žiemą, reikia sulaukti ne kalendorinio, o realaus pavasario, kai įšalas jau bus visiškai išėjęs.
💹Tinkamas laikas persodinimui dažniausiai būna balandžio mėnuo.
💹Po švenčių nupuošus eglutę, reikėtų paruošti ją sodinimui: pamažu eglutę adaptuoti prie temperatūros pokyčių išnešant į lauką per kelis etapus, į vis vėsesnę patalpą.
💹Taip pat labai svarbu prieš išnešant į lauką eglutę gerai palaistyti, kad ji neužšaltų sausa. Esant permainingiems orams reikėtų pasižiūrėti, kad lauke stovinti eglutė neperdžiūtų.
🌲Tik tinkamai pasirūpinę kalėdine eglute galėsime tikėtis, kad pavasarį ją pasodinus, eglutė prigis ir dar ilgai mus džiugins augdama gamtoje.

Ne vietoje išmetei seną klozetą – pasiruošk sumokėti baudą!

Paskelbta , Kategorijos Naujienos

   

Savivaldybių atliekų tvarkymo taisyklėse numatyta, kad mišrias komunalines atliekas reikia išmesti į joms skirtus konteinerius, antrines žaliavas ir pakuotes išrūšiuoti ir mesti į rūšiavimo konteinerius, bioskaidžias atliekas pagal galimybes kompostuoti ar perduoti tvarkyti kompostavimo aikštelėse. Didžiosios atliekos, kurios netelpa į konteinerius (seni baldai, kilimai, namų apyvokos reikmenys, remonto atliekos, sena buitinė technika ir pan.), turi būti pristatytos į visose savivaldybėse veikiančias didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, kuriose jos iš gyventojų priimamos nemokamai.

          „Pastebime, kad didžioji dalis gyventojų elgiasi deramai ir atsakingai, didelių gabaritų atliekas pristato į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, – sakė UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro direktoriaus pavaduotojas Tautvydas Zaveckas. – Tačiau atliekų tvarkytojai vis dar  surenka nemažus kiekius ne vietoje išmestų didžiųjų, elektros ir elektronikos atliekų, senų padangų, už kurių pristatymą į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles esame priversti operatoriui sumokėti visų mokesčių mokėtojų pinigais“.

            Dažniausiai po nakties prie konteinerių aikštelių atsiranda senų baldų krūvelės, ten pat paliktas senas klozetas ar sugedęs šaldytuvas, būsto remonto atliekos. Taip atliekomis atsikratantys gyventojai  pažeidžia atliekų tvarkymo taisykles ir yra administracinių nusižengimų kodekso pažeidėjai.

              Iki šiol tokie pažeidėjai, jeigu būdavo išaiškinama jų tapatybė, dažniausiai pirmąkart nusižengus susilaukdavo administracinių nusižengimų kodekse numatyto įspėjimo.

              Seimas prieš keletą dienų pakeitė administracinių nusižengimų kodekso 367 straipsnį. Pakeistame straipsnyje numatyta, kad savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas pirmą kartą užtraukia baudą nuo 30 iki 140 eurų. Todėl pažeidėjai negalės būti įspėjami, o iš karto susilauks baudų. Pakartotiniai nusižengimai bus vertinami dar didesnėmis baudomis.

              Pažeidėjus nustatyti irgi nėra sunku: beveik visos savivaldybių centrų viešosios erdvės yra stebimos vaizdo kameromis, todėl išmesti atliekas ne tam skirtose vietose nepastebėtiems nepavyks. UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras savivaldybėms yra išdalijęs dar apie 50 kilnojamųjų vaizdo stebėjimo įrangos komplektų, kurie visą parą fiksuoja aplinką problematiškiausiose atliekų surinkimo vietose – prie kapinių , sodų, garažų bendrijose.

Liucija Burbienė,

UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro prevencinės veiklos organizatorė       

DĖL SAVIKONTROLĖS GREITŲJŲ SARS-COV-2 ANTIGENO TESTŲ ATLIEKŲ, SUSIDARIUSIŲ MOKYMO ĮSTAIGOSE, DARBO VIETOSE AR NAMŲ ŪKIUOSE, TVARKYMO

Paskelbta , Kategorijos Naujienos

      UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centrui Aplinkos ministerija, suderinusi su Sveikatos ministerija, atsiuntė  rekomendacijas, kaip derėtų tvarkyti koronaviruso savikontrolės tyrimo atliekas.

       Testo kasetės, nosies tamponai, veido kaukes ir pirštines, kurios dėvimos atliekant savikontrolės tyrimą, ir pan., susidarančias mokymo įstaigose, namų ūkiuose ar darbo vietose, rekomenduojama  rinkti į atskirą skysčių nepraleidžiantį maišą, kuris turėtų būti įdedamas į papildomą maišą, sandariai užrišamas ir išmetamas į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Savikontrolės tyrimo atliekos, kurios gali būti perdirbamos –  kartotinė ar plastikinė pakuotė, popierinė instrukcijų knygelė  –  turi būti atskirtos ir išmetamos į tam skirtas specialias talpas, skirtas plastiko ar popieriaus ir kartono atliekoms.

       Aplinkos ministerija informuoja, kad medicininės atliekos, tarp jų  ir tyrimų atliekos, kurios susidaro sveikatos priežiūros įstaigose, tvarkomos vadovaujantis Lietuvos higienos normoje HN 66:2013 „Medicininių atliekų tvarkymo saugos reikalavimai“.

       Aplinkos ministerija rekomenduoja, kad COVID-19 plitimo grėsmės laikotarpiu gyventojai  buitines atliekas – servetėles, tualetinį popierių, vienkartines apsauginės kaukės ar nebetinkamas naudoti daugkartines apsaugos priemones (apsauginius akinius, skydelius veido apsaugai, respiratorius) – mestų į atskirą skysčių nepraleidžiantį maišą. Pripildžius maišą, jis turėtų būti įdedamas į papildomą maišą, sandariai užrišamas ir išmetamas į mišrių komunalinių atliekų konteinerį.

                              UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras

Šakiuose užsieniečius sudomino ir atliekų tvarkymo sistema

Paskelbta , Kategorijos Naujienos

         Spalio mėn. 5 dieną Šakių rajono savivaldybėje buvo pasirašyti ketinimų protokolas ir keturšalis susitarimo memorandumas.

        Ketinimų protokolą pasirašė Šakių rajono savivaldybės meras Edgaras Pilypaitis ir Slobozhanska gyvenvietės Ukrainoje tarybos pirmininkas Ivan Kaminskyi. Šios partnerystės tikslas yra „miestų dvynių” statuso sukūrimas tarp Šakių rajono savivaldybės ir Slobozhanska gyvenvietės.

        Po to buvo pasirašytas susitarimo memorandumas. Memorandumą pasirašė meras Edgaras Pilypaitis, atstovaujantis Šakių rajoną, Māris Sprindžuks, atstovaujantis Ādaži savivaldybę Latvijoje, Zurab Sekhniashvili, atstovaujantis Dusheti savivaldybę Sakartvele ir Ivan Kaminskyi, atstovaujantis Slobozhanska gyvenvietės tarybą Ukrainoje.

         Šalys susitarė, kad vykdys mainus tarp savivaldybių kultūros, švietimo ir sporto, verslo ir turizmo, sveikatos ir aplinkos apsaugos, viešųjų erdvių gerinimo, kitose srityse, bus keičiamasi patirtimi ir bendrai dalyvaujama tarptautinėse iniciatyvose ir investiciniuose projektuose.

         Šakių rajono savivaldybės administracija svečiams surengė savo rajono pristatymą. Tarp lankomų objektų – ir UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC)  didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė Šakiuose. MAATC atliekų tvarkymo ir gamybos skyriaus vadovo pavaduotojas Mindaugas Trinskis svečiams iš Latvijos, Sakartvelo, Ukrainos papasakojo, kaip veikia atliekų tvarkymo sistema Šakių savivaldybėje ir kokias paslaugas teikia didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė. Svečiai iš užsienio pripažino, kad mūsų patirtis jiems – sektinas pavyzdys.

Šakių rajono savivaldybės administracijos nuotr.: svečiai Šakių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje daug klausimų turėjo atliekų tvarkymo ir gamybos skyriaus vadovo pavaduotojui Mindaugui Trinskiui.

 

 

Dėl stiklo atliekų išvežimo grafiko Vilkaviškyje

Paskelbta , Kategorijos Naujienos, Svarbu

          Dėl atliekų surinkimo operatoriaus kaltės Vilkaviškio miesto stiklo atliekų surinkimo grafike įsivėlė klaida – paskelbta, kad stiklo atliekos  Akmenų, Astrų, Birutės, Dariaus ir Girėno, Ežero, Gandrų, Gėlių, Gimtinės, Gluosnių, J. Biliūno, J. Janonio, Kastinės 1-oji, Kastinės 2-oji, Kastinės 3-oji, Kastinės 4-oji, Kastinės 5-oji, Kanų, Kaštonų, Kauno, Kooperatininkų, Kovo 11-osios, Kranto, Laisvės, Lauko, Lobiškių, M. Krupavičiaus, Maironio, Medžiotojų, Melioratorių, Miško, Narcizų, Našlaičių, Nepriklausomybės, P. Armino-Trupinėlio, P. Jašinsko, P Rimšos, Palangos, Paparčių, Paupio, Pievų, Pilviškių, Pramonės, Pumpurų, Pušų, Radastų, Ramunių, Rausvės, Riešutų, Rudbalės 1-oji, Rudbalės 2-oji, Rūtų, S. Nėries, Slyvų, Sodų, Sūduvos, Šeimenos, Šešupės, Šiaurės, Širvintos, Šviesos, Tuopų 1-oji, Tuopų 2-oji, Tuopų 3-ioji, V. Kudirkos, V. Montvilos, V.Pietario, Vienybės, Vijoklių, Vilkaujos, Vilniaus, Vilties, Vysk. A. Karoso, Vyšnių, Vytauto (nuo Šeimenos upelio link Kybartų), Vyturio, Zanavykų, Žemaitės, Žemdirbių, Žibučių, Žilvičių, Žvejų gatvėse bus surenkamos spalio 10 d., sekmadienį. Tačiau šios atliekos surenkamos penktadieniais, todėl STIKLO ATLIEKOS IR ANTRINĖS ŽALIAVOS ŠIAME MARŠRUTE BUS SURENKAMOS  2021 m. SPALIO  15 D., PENKTADIENĮ. 

Atsiprašome už nepatogumus.

UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras

Įspėjimai dėl pažeidimų palikti beveik kas trečiame kieme

Paskelbta , Kategorijos Naujienos

   

     Praėjusį šeštadienį Marijampolės individualių namų kvartaluose buvo patikrinta, kaip marijampoliečiai laikosi atliekų tvarkymo taisyklių. Prie UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro vyriausiojo kontrolieriaus Aurimo Perskaudo ir paslaugų kokybės kontrolierės Danutės Rakauskienės  prisijungė ir Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius  Valdas Tumelis bei aplinkosaugos ir infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė Inesa Mažėtienė. Patkrinus mišrių komunalinių atliekų konteinerius 217 valdų, buvo nustatyta, kad beveik kas trečiame kieme gyventojai pažeidinėja atliekų tvarkymo taisykles. Kontrolieriai buvo priversti palikti įspėjimus dėl pažeidimų 67 konteinerių savininkams. Bene dažniausias pažeidimas – į mišrių komunalinių atliekų konteinerius sumestos žaliosios atliekos, nors tai griežtai draudžiama Marijampolės savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėse. Žaliąsias atliekas gyventojai privalo kompostuoti savo valdose – tam jiems buvo nemokamai išdalintos kompostavimo dėžės. Arba  vežti į žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę Uosinės k., Marijampolės savivaldybėje, kur jos priimamos neribotais kiekiais ir nemokamai. Nedidelius kiekius bioskaidžių atliekų, susmulkintus iki 30 cm, galima atvežti ir perduoti sutvarkyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, esančią Vokiečių g. 10, Marijampolėje.

     Patikrinime dalyvavę Marijampolės savivaldybės atstovai prašė UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro kontrolierių nuolat kontroliuoti, kaip laikomasi atliekų tvarkymo taisyklių, ir savivaldybę informuoti apie pažeidimus. Dabar įspėjimų sulaukę gyventojai ateityje už pakartotinius pažeidimus jau gali būti baudžiami administracine tvarka.

Liucija Burbienė,

prevencinės veiklos organizatorė

Nemeskime obuolių į komunalinių atliekų konteinerius

Paskelbta , Kategorijos Naujienos

Nužydėjusių gėlių, nugenėtų medžių šakų, lapų ir obuolių krituolių mesti į komunalinių atliekų konteinerius negalima, tai pažeidimas, už kurį galima susilaukti ir baudų.

Kiekvieną rudenį UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro specialistai, kiti atliekų tvarkytojai susilaukia gyventojų skundų, kad konteineriuose pūvančios žaliosios atliekos skleidžia nemalonius kvapus, iš konteinerių ir šiukšliavežių automobilių varvantys dvokiantys skysčiai teršia aplinką. Gyventojai linkę kaltinti atliekų tvarkytojus, kad atliekos tvarkomos blogai, todėl ir kyla problemų.

Atliekų tvarkytojai turi savo tvirtų argumentų: ir atliekų tvarkymo įstatyme, ir savivaldybių atliekų tvarkymo taisyklėse žaliosios atliekos – žolė, lapai, vaisiai krituoliai, neapdorotos daržovių liekanos, medžiai, medžių ir krūmų šakos  – į mišrių komunalinių atliekų konteinerius negali patekti. Jeigu gyventojai atliekas rūšiuotų pagal reikalavimus, konteineriuose nebūtų nei nemalonių kvapų, nei dvokiančių varvančių skysčių.

Žaliosios atliekos mišrių komunalinių atliekų konteineriuose kelia daug problemų atliekų tvarkytojams – jos nukeliauja į mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginius, kuriuose veliasi, gadina įrangą. Iš jų ten gaminamas techninis stabilatas, tinkamas tik sąvartynų perdengimui. Šalies Vyriausybė, siekdama skatinti gyventojus geriau rūšiuoti, jau įvedė sąvartynų taršos mokestį – už kiekvieną atliekų toną, patenkančią į sąvartyną, tenka sumokėti į biudžetą dabar po 10 eurų, nuo 2024 metų – jau po 25 eurus, dar vėliau – po 50 eurų  už toną. Šis mokestis turės būti įskaičiuotas į atliekų tvarkymo mokesčius gyventojams.

Tad kaip gyventojams teisingai tvarkyti žaliąsias atliekas? Marijampolės regione yra sukurta visa reikiama žaliųjų ir biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo sistema. Visose apskrities savivaldybėse yra įrengtos aplinkosauginius reikalavimus atitinkančios žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės (ŽAKA) į kurias gyventojų atvežtos atliekos neribotais kiekiais priimamos nemokamai. Nedidelius kiekius smulkesnių žaliųjų atliekų galima pristatyti nemokamai sutvarkyti į apskrityje veikiančias 9 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles (DGASA). Aikštelių kontaktai – www.maatc.lt.

Kitas geras būdas žaliosioms atliekoms tvarkyti – jų kompostavimas savo valdose. UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras, siekdamas pagerinti kompostavimo galimybes, apskrities gyventojams, jau yra išdalinęs per 24 tūkstančius kompostavimo dėžių. Jose pasigamintas kompostas tampa vertinga trąša, o gyventojai ne tik atsikrato atliekų, bet ir praturtina dirvožemį vertingomis medžiagomis.

Už papildomą mokestį atliekų tvarkytojai siūlo užsisakyti papildomą 240 l konteinerį žaliosioms atliekoms išvežti – paslaugą nuo balandžio 15 d. iki lapkričio 15 d. teikia UAB „Ecoservice“, tel.8 68716825.

UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro administracija

 

Aplinkos ministras svečiavosi UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centre

Paskelbta , Kategorijos Naujienos

   

    Antradienį Marijampolėje viešėjo Lietuvos Respublikos aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Ministras skyrė dėmesio ir mūsų apskrities atliekų tvarkymo reikalams – lankėsi UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centre, supažindino su ministerijoje bei Seime rengiamais norminiais aktais atliekų tvarkymo sistemai tobulinti, išklausė  problemas, su kuriomis susiduria marijampoliečiai.

      UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro direktoriaus pavaduotojas Tautvydas Zaveckas papasakojo, kad marijampoliečiai vieninteliai tarp šalies atliekų tvarkymo centrų yra sukūrę visoje apskrityje vieningą atliekų tvarkymo sistemą: visose savivaldybėse atliekas surenka vienas šių paslaugų konkursą laimėjęs operatorius, visi atliekų turėtojai  yra sudarę sutartis dėl paslaugų ir visi moka vienoda metodika paremtą atliekų tvarkymo mokestį. Kitose apskrityse dažnai veikia tik atskirose savivaldybėse nustatyta tvarka, skirtingi atliekų tvarkytojai,  mokami skirtingo dydžio mokesčiai.

      Ministras S. Gentvilas domėjosi, kaip marijampoliečiams sekasi rūšiuoti atliekas. Jis informavo, kad atliekų rūšiavime laukia proveržis – priimti nauji norminiai aktai įpareigoja pakuočių ir antrinių žaliavų surinkimo sistemas sukurti savivaldybėse tokias, kad jos užtikrintų tik kokybiškas paslaugas. Numatoma, kad už šių sistemų infrastruktūros atnaujinimą bus atsakingos savivaldybės, o privalės sumokėti gamintojų ir importuotojų organizacijos. „Jums suteikiamas šansas susitvarkyti atliekų rūšiavimo sistemas, – sakė ministras. – Paleidžiamos Kauno ir Vilniaus atliekų deginimo jėgainės. Nuo 2022-2023 metų neberūšiuoti atliekų nebus galima, todėl ir visuomenės švietimui turi būti skiriamas didelis dėmesys“.

   Siekiant įgyvendinti Europos Sąjungos perspektyvines užduotis – visiškai uždaryti sąvartynus – kasmet bus didinamas sąvartynų taršos mokestis, į valstybės biudžetą teks mokėti už kiekvieną į sąvartyną išvežamą atliekų toną vis didėjančius mokesčius. Ministras sakė, kad tai priemonė, kuri skatins rūšiuoti ir perdirbti atliekas,  nes mokestis bus įskaičiuojamas ir į gyventojų atliekų tvarkymo mokesčius ir bus  tarsi savotiška bauda nerūšiuojantiems atliekų.

     S. Gentvilas  sakė, kad rudenį turės būti parengta nauja atliekų tvarkymo paslaugų kainodara, kainas reguliuos kainų ir energetikos komisija. Jis sakė, kad tikimasi išplėsti aplinkos apsaugos agentūras, dėl kurių veiklos dabar iškyla problemų, nes trūksta darbuotojų.

 

Liucija Burbienė,

UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro

prevencinės veiklos organizatorė        

ATLIEKŲ  SURINKIMO  AIKŠTELĖSE  BUS  PRIIMAMI TIK  IŠARDYTI  SENI  BALDAI

Paskelbta , Kategorijos Naujienos

Už ne vietoje išmestus senus rakandus gresia baudos

     Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse visos stambiagabarites atliekos – seni baldai, kilimai, nudėvėti namų apyvokos daiktai, dideli, į atliekų konteinerius netelpantys rakandai – iš gyventojų priimami nemokamai. Marijampolės apskritis jau kurį laiką buvo bene vienintelė, kurioje šios stambiagabaritės atliekos iki šiol būdavo priimamos neišardytos.

      „Pastebėjome, kad gyventojams atvežus neardytus senus baldus dėl didelio tūrio konteineriai prisipildo itin sparčiai, – pasakojo MAATC atliekų tvarkymo ir gamybos skyriaus vadovo pavaduotojas Mindaugas Trinskis. – Atliekų vežėjai buvo priversti vežioti „orą“, o transportavimo išlaidos didėjo“.

      Vadovaujantis atliekų tvarkymo norminėmis nuostatomis, neapdorotų senų baldų ir rakandų neleidžiama laidoti sąvartyne – didžioji dalis jų masės yra bioskaidžios medžiagos, kurių irimas gamtai daro nepataisomą žalą. Šios atliekos turėtų būti perdirbamos taip, kad būtų atskiriamos antrinės žaliavos, o degi frakcija išvežta deginti į atliekų deginimo jėgaines.

     „MAATC neseniai įsigijo specialius įrenginius baldams ir kitoms stambiagabaritėms atliekoms smulkinti, – sakė MAATC direktorius Algirdas Bagušinskas. –  Dar šią savaitę šalia regioninio sąvartyno šis įrenginys pradės veikti, pradėsime smulkinti senus baldus, čiužinius, kilimus ir kitas panašias atliekas.“

   Direktorius, susipažinęs su kitų šalies atliekų tvarkymo centrų patirtimi perdirbant stambiagarites atliekas, pasakojo, kad visoje Lietuvoje į veikiančias didelių gabaritų surinkimo aikšteles gyventojai įpareigojami senus, nenaudojamus baldus atvežti tik išardytus. Nuo 2021 m. rugpjūčio 2 dienos tokia tvarka įsigalios ir Marijampolės apskrityje.

   „ Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių priėmėjams nurodyta nuo rugpjūčio 2 dienos nebepriimti iš gyventojų neišardytų senų baldų, – pasakojo direktorius. – Į aikšteles neardytus bus galima atvežti tik pakartotiniam naudojimui dar tinkamus, geros būklės baldus“.

      Imtis būtinų priemonių siekiant sumažinti stambiagabaričių atliekų tūrį MAAT centrą privertė ir itin sparčiai didėjantis šių atliekų kiekis: 2018 metais didelių gabaritų atliekų aikštelėse buvo priimta apie 2 tūkstančiai tonų atliekų, 2020 metais  – jau per 5 tūkstančius tonų.  Apvažiavimo būdu apskrityje surenkamų didelių gabaritų atliekų  kiekiai nuo 2018 metų iki 2020 metų išaugo beveik tris kartus – nuo 548 tonų iki 1591 tonos. Vien Marijampolės savivaldybėje apvažiavimo būdu surenkamų atliekų kiekiai nuo 174 tonų 2018 metais išaugo iki 749 tonų 2020 metais.

      „Džiugina, kad gyventojų sąmoningumas tvarkant atliekas nuolat didėja, – sakė A.Bagušinskas. – Mes pastebime, kad prie didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių gana dažnai rikiuojasi eilės norinčiųjų deramai perduoti tvarkyti atliekas. Tačiau pastebime, kad vis dar kai kurie neatsakingai besielgiantys asmenys senus baldus, rakandus palieka netinkamose vietose, prie atliekų konteinerių aikštelių. Norėčiau priminti, kad didžioji viešųjų erdvių teritorija yra stebima vaizdo kameromis,  atliekų tvarkymo taisyklių pažeidėjams už ne vietoje paliktas stambiagabarites atliekas gresia bauda iki 140 eurų, o pažeidimą nustačius pakartotinai, ji gali siekti ir 600 eurų“.

Liucija Burbienė, MAATC prevencinės veiklos organizatorė